A tudomány születése – Ötéves az Agóra


A tudomány születése – Ötéves az Agóra

A tudomány születése – Ötéves az Agóra, plakát

Időpont: 2020. február 8-9., szombat-vasárnap, 10:00–13:30 és 14:30-18:00

Helyszín: Agóra Tudományos Élményközpont

  • Ki volt az a debreceni egyháztudós és botanikus, akinek az első magyar nyelvű gyógynövényekről szóló könyvet is köszönhetjük?
  • Miért nevezték el magyar Faustnak a XVIII. században élt híres debreceni professzort, Hatvani Istvánt?
  • Hány helyen őrzik a világon a kabai meteorit darabjait?

Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk 2020. február 8-án és 9-én, az Agóra ötödik születésnapján.

  • A kétnapos rendezvényen a rendhagyó programok – egy minikiállítás, izgalmas tudománynépszerűsítő előadások és ismeretterjesztő foglalkozások – mind valamilyen módon kapcsolódnak a debreceni természettudomány születéséhez, a városhoz kötődő, különböző területeken dolgozó tudósok életművéhez, munkásságához.
  • A rendezvény vendége lesz, a természettudomány népszerűsítésének egyik hazai „élharcosa”, Zsiros László Róbert, a Szertár néven futó szórakoztató internetes ismeretterjesztő sorozat házigazdája, aki különleges kísérleti bemutatóval készül erre a hétvégére.
  • Emellett pedig természetesen a rendezvényen bárki kipróbálhatja tudományos játékainkat az interaktív térben.

A programok ingyenesek, de kizárólag előzetes regisztrációval látogathatók! A rendezvényre csak korlátozott számban tudunk látogatókat fogadni.Mindkét nap két idősávra lehet bejelentkezni: 10-től 13:30-ig, valamint 14:30-tól 18 óráig.

Az Agóra mindkét nap zárva tart 13.30 és 14:30 között!

A bejelentkezéseket a konkrét nap és idősáv megadásával, valamint a bejelentkezők pontos létszámával együtt a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mail címre várjuk!

Programok, idősáv, táblázat

Programok

Út a tudósokhoz – minikiállítás

Helyszín: interaktív tér

Melyik magyar költő és botanikus volt a szerzőtársa Diószegi Sámuelnek az első magyar füvészkönyv megírásánál? Melyik évben alapította az MTA megbízásából a debreceni Atommagkutató Intézetet Szalay Sándor magfizikus? Kinek a kezdeményezésére állították fel az első debreceni csillagvizsgálót? Debrecen utcáit járva nem mindig tudjuk pontosan kinek az emlékét is őrzi egy-egy utcanév. Az Agóra minikiállításán felvillantjuk Debrecen tudományos életének legmeghatározóbb alakjait.

Robotikabemutató

Helyszín: – 1. emelet, interaktív tér

Vajon hány másodperc alatt tudja kirakni a Rubik-kockát egy robot és hogyan tudnak precízen egy vonalat követni a Lego Mindstorms EV3-as és az mBot robotok? A bemutatón láthatsz olyan robotokat, amelyek harcolnak egymás ellen egy szumórobotpályán és megismerkedhetsz a 978 darabból álló Xiaomi MITU távirányítható és programozható robottal, melyet te is könnyedén irányíthatsz. Ezenkívül mozgásra bírhatsz egy két lábon járó humanoidrobotot vagy egy LittleBits áramköreiből épült R2D2-t, sőt egy zseblámpa fényével üldözőbe vehetsz egy Edison robotot is.

Gyógynövények a mindennapokban

Helyszín: földszint, botanikalabor

Te meg tudod különböztetni a jótékony hatású és a mérgező növényeket? Milyen gyógynövényekkel őrizhették meg az egészségüket őseink 3000 évvel ezelőtt? A foglalkozáson a gyerekek számba vehetik a gyógynövények kedvező hatásait, és kipróbálhatják, milyen különleges íze, illata is lehet egy jól elkészített gyógyfűteának. Mindezek mellett megismerkedhetnek a résztvevők Debrecen egykori nagyhatású vezéregyéniségével, akinek az első magyar nyelvű gyógynövényekről szóló könyvet is köszönhetjük.

A 25 perces ismeretterjesztő programot 8 éves kortól, elsősorban gyerekeknek ajánljuk. A foglalkozásra csak korlátozott számban tudunk látogatókat fogadni. Regisztráció a helyszínen.

Szertár Science Show

Helyszín: nagyelőadó

A hétköznapi tárgyak többnyire unalmasak. Zsiros László Róbert, a Szertár házigazdája, viszont szereti nem rendeltetésszerűen használni őket, hogy egy fergeteges science showt kerekítsen belőlük – humorral, trükkökkel, logikai feladatokkal, és időnként elkerülhetetlen robbanásokkal.

A kísérleti bemutatót 6 éves kortól ajánljuk.

Az ezerarcú Nagyerdő

Helyszín: földszint, zöld terem

Amikor nyolcvan évvel ezelőtt bejegyezték a Természetvédelmi Törzskönyvbe a debreceni Nagyerdő egy részét, ez volt hazánk első természetvédelmi területe. 1992-re már az egész, csaknem 1100 hektárnyi erdőtömböt védetté nyilvánították. A Nagyerdő számos, természetvédelmi oltalom alatt álló növény- és állatfajnak adott, illetve ad ma is otthont, és 200-300 éves kocsányos tölgyeket is magában rejt. Az interaktív előadásunkban számba vesszük a Nagyerdő természetvédelmi értékeit.

Az ismeretterjesztő előadást 6 éves kortól ajánljuk.

A kabai lebkő

Helyszín: földszint, zöld terem

1857-ben Kaba község határában meteorit zuhant le az égből. A kő az ország és a világ egyik leghíresebb meteoritja lett. Az előadásból kiderül, pontosan hová esett le a híres kabai lebkő, miért olyan különleges, milyen legendák övezik, de az érdeklődők kezünkbe vehetik a kő másolatát is, amely az Agóra 3D nyomtatójával készült.

Az ismeretterjesztő előadást 6 éves kortól ajánljuk.

Magyar találmányok

Helyszín: földszint, zöld terem

Jedlik Ányos dinamója, Puskás Tivadar telefonhírmondója, Bíró László golyóstolla vagy Neumann János számítógépe – összegyűjtöttünk néhány magyar találmányt, amelyek világhírűvé tették a magyar tudósokat. A látogatók az előadás során megismerkedhetnek a legújabb magyar találmányokkal is: a FLIKE repülő biciklivel, a Leonar3Do programmal vagy a különös Gömböccel!

Az ismeretterjesztő előadást 8 éves kortól ajánljuk.